2018’in en sevilen yazıları nelerdi? Burada derledik. Bilim Kutusu’nu ziyaret edenler en çok hangi yazılarımızı okudular? Hangi konular en çok merak edilenlerdi? Bu yazıları siz de okudunuz mu?

Usturlaptan süper mavi kanlı Ay’a kadar pek çok konuda değişik bilimsel bilgi ve haberi Bilim Kutusu sayfalarında sizlerle paylaştık. 2018’in en sevilen yazıları bu listede bir araya geldi. Kaçırdıklarınızı okumak için sadece listeye göz atmanız yeterli.

1Usturlap

Astronomi konusunu ele aldığımız Bilim Kutusu’nda Usturlap ve Yıldız Saati etkinkilerimiz için hazırladığımız Usturlap sayfası 2018 yılının en çok okunan Bilim Kutusu sayfası oldu.

Usturlap Yapıyoruz!

2Ay Işığı Sonatı

2018’in en sevilen yazıları listesinde ikinci sırada Beethoven’in Ay Işığı Sonatı var. Ses konulu Bilim Kutusu’nda Beethoven’la bilimsel bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuğumuz bir parçası olarak da şehir efsanesi olan Ay Işığı Sonatı’nın hikayesinin doğru halini inceledik ve sizlerle paylaştık!

Beethoven Moonlight Sonata : Efsaneler ve Gerçekler

3STEM Nedir?

Bilinçli anne babalar ve öğretmenler her zaman kendilerini geliştirirler. İşte listemize üçüncü sıradan giren STEM Nedir yazımız da bunu bize gösteriyor. Pek çok ebeveyn ve öğretmen STEM konusunu araştırıyor, merak ediyor, okuyor ve çocuğunun eğitimine uyguluyor.

STEM Nedir? Neden önemlidir? Eğitim’de güncel çalışmalara bir bakış

4Mancınık

Bilim Kutusu Orta Çağ konulu kutusunda Kuvveti ele aldı ve pek çok yönden inceledi. Bu kutuda yaptığımız etkinliklerden biri de mancınık! Hem eğlenceli hem de kuvvet konusunu kavramak için harika bir çalışma.

  MANCINIK NEDİR?

5Hoparlör Nasıl Çalışır?

Bilim Kutusu Ses Kutusu’nda herkes kendi hoparlörünü yaptı! Evet, evde kendi hoparlörünüzü yapıp ses konusuna iyi bir giriş yapabildiğiniz bu kutuya ek olarak hoparlörlerin nasıl çalıştığını inceledik.

Hoparlör nasıl çalışır?

6Süper Mavi Kanlı Ay

152 yıl sonra ilk defa gerçekleşen bir olayla heyecanla gökyüzüne baktık. Süper mavi kanlı ay olayı gerçekleşti. Bir ay içindeki ikinci dolunay olması ve çok daha büyük görünmesiyle dikkat çekti.

Süper Mavi Kanlı Ay hakkında bilmen gereken 7 madde

7Mars InSight

NASA’nın Mars InSight aracının kırmızı gezegen Mars’a 26 Kasım 2018’de Mars’a iniş gerçekleştirdi. Yılın en önemli uzay olaylarından olan bu gelişmeyi televizyon ve internetten herkesle birlikte takip ettik ve detaylarını paylaştık.

NASA’nın keşif aracı MARS InSight iniyor!

8Çocuklar İçin Hediye Seçimi

Hediye seçimi zor bir süreçtir. Çocuklar için olunca daha da zor bir hal alır. bu süreçte sizlere yardımcı olması için hazırladığımız rehber en çok okunan yazılarımızdan oldu.

Çocuklar için en iyi hediye seçimi nasıl yapılmalı?

9Stephen Hawking

Stephen Hawking, 14 Mart 2018’de aramızdan ayrıldı. Üzüntüyle andığımız bu büyük kayıbın ardından Hawking’i tanımayanlar için 10 maddede onu anlatarak andık.

Stephen Hawking : 10 Maddede Tanıyalım

10Görevimiz Uzay

Mars’a giderken astronotlar ne yiyecek? Peki ya ıssız bir gezegende kalan astronotlar neler yiyebilir? Uzayda bitki yetişir mi? Görevimiz uzayda bu konuları inceledik.

Görevimiz Uzay!

11İlgili