Aziz Sancar’ın Önsözüyle Mehmet Aydeniz’in çarpıcı STEM Raporu

Geçtiğimiz ay, Tennessee Üniversitesi’nde eğitim sistemiyle ilgili araştırmalar yapan Doç. Dr. Mehmet Aydeniz ‘Eğitim Sistemimiz ve 21. Yüzyıl Hayalimiz – Türkiye için STEM Odaklı Ekonomik Bir Yol Haritası’ başlıklı önemli bir rapor yayınladı. Raporun önsözünü ise Nobel Ödüllü araştırmacımız Aziz Sancar yazdı.

Mehmet aydeniz stem
Doç. Dr. Mehmet Aydeniz

Raporda temel hedefinin eğitim sisteminin 21. yüzyıl bilgi ve becerilerine göre düzenlenmesinin tartışılmasını sağlamak ve süren tartışmaları zenginleştirmek olduğunu açıklayan Aydeniz, raporun girişinde temel olarak sekiz soruyu ele alarak başlıyor. Amacı ise ülkemizin ekonomik yarışabilirlik potansiyelinin arttırılması, savunma alanında öncü ve bölgesel olarak lider konumuna geçmesi için eğitimde nelerin gerektiğini irdelemek.

Aydeniz’in kaleminden irdelenmesi gereken on soru:

  1. 21. Yüzyıl ekonomilerinin gelişimini neler tetikliyor?
  2. 21. Yüzyıl iş dünyası iş gücünde hangi bilgi, beceri ve yetkinlikleri gerektiriyor?
  3. MEB müfredatı gençlerimizi iş gücünün STEM alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgi ve becerilerle donatabiliyor mu?
  4. TIMMS ve PISA gibi uluslararası sınavlarda Türk öğrencilerin performansı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin öğrencilerinin performansıyla karşılaştırıldığında Türk eğitim sistemi başarılı bir sınav verebiliyor mu?
  5. YGS ve YLS’de bizim öğrencilerimizin STEM alanlarındaki performansları gelecek adına umut veriyor mu?
  6. Eğitim sistemimiz ülkemizin her bir köşesindeki üstün yetenekli, başarılı öğrencileri etkili bir şekilde tespit edip, o öğrencilere gerekli, zenginleştirilmiş ve kaliteli eğitimi verebiliyor mu?
  7. STEM alanlarındaki öğretmenlerin alan bilgisi, öğrencilerin problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirme, ve teknolojik bilgi ekseninde donanımına yeterli yatırım yapabiliyor muyuz?
  8. Eğitim sistemimiz öğrencilerin potansiyellerini geliştirmeleri için ne tür eğitim programları uygulamakta? Mevcut programlarını iş dünyasının ve modern dünyanın gereksenimlerine nasıl daha etkin hazırlayabilir?

Aziz Sancar stemAziz Sancar ise önsözünde kendi araştırma geçmişi ve bu geçmişteki motivasyonlarından bahsetmesinin yanı sıra gençlere önemli tavsiyeler verdi.

Bu tavsiyelerde en önemli noktaları “Gençler, size tavsiyem, hayal kurun, merak edin, sorun, sorgulayın.” cümlesiyle vurgulayan Sancar, aynı zamanda yetişkinlere ve eğitmenlere yönelik olarak da önemli mesajlar verdi.

 

Kaynaklar :

1-) Aydeniz, M (2017, Ekim). EĞİTİM SİSTEMİMİZ VE 21. YÜZYIL HAYALİMİZ: 2045 Hede erine İlerlerken, Türkiye için STEM Odaklı Ekonomik Bir Yol Haritası. University of Tennessee, Knoxville.

http://trace.tennessee.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1019&context=utk_theopubs

2-) Eğitim Sistemimiz ve 21.Yüzyıl Hayalimiz , Doç.Dr. Mehmet Aydeniz http://www.egitimdeteknoloji.com/turkiye-icin-stem-yol-haritasi-mehmet-aydeniz/