Bilim Atölyesi, DNA deneyi, STEM çalışmaları: Bilim Kutusu STEM MAKERS EXPO FEST’te neler yaptı?

Bilim Atölyesi

Bilim Kutusu Stem & Makers Fest Expo’da Ailelerle Buluştu!


Bilim Kutusu ekibi olarak 9 – 10 Eylül’de Hacettepe’nin Beytepe yerleşkesinde gerçekleştirilen Stem & Makers Fest Expo’da bilime ilgi duyan çocuklar ve aileleriyle buluştuk. Bilim atölyesi ve STEM çalışmalarının yer aldığı Stem & Makers Expo her yıl Hacettepe’de gerçekleştirilen bir fuar. Bu fuar  eğitim ve öğretimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelleri üzerine kurulu olarak düşünüp, eğitim öğretimde bu temellere uygun yeni yöntemler belirlemeyi ve kazandırmayı amaçlıyor.

Eğitim öğretimin deneylerle olmasını, çocukların hayal gücünü kullanmalarını sağlayıp, yeteneklerini keşfederek öğrenme kalitelerinin artmasını çeşitli etkinliklerle sağlıyor. Biz de Bilim Kutusu ekibi olarak fuarda, birbirinden renkli etkinlikleri barındıran standlar arasında Bilim Kutusu ve deneyleri ile yerimizi aldık.

Bilim Atölyesi gerçekleştirdik ve DNA deneyleri yaptık!

DNA Atölyesi
DNA Atölyesi çalışmasında herkes kendi DNA molekülünü gözlemledi.

Bilim atölyesi ve DNA deneyleri yaptığımız standımızda pek çok aktivite gerçekleştirdik. Bize ayrılan standımızda Bilim Kutusu’nun ilk üç kutu içeriklerini tanıttık. standımızda tanıtımların yanı sıra ilk Bilim Kutusu içeriği olan “Kendi DNA’m“, Sonbahar Bilim Kutusu’nun etkinliği olan “Renk Avcısı” ve “Renk Atölyesi” ile yan etkinlik olarak Non-Newton akışkanları olarak da bilinen “Suyu Sıçratmadan Yumruk Atabilir Misin?” atölyelerini bilim insanı olmaya aday meraklı çocuklar ve aileleriyle gerçekleştirdik.

Bilim Atölyesi

Deneylerimizi yaparken neredeyse yaş sınırlaması olmaksızın her yaştan çocuklar ve aileleriyle hem çok keyifli zaman geçirip hem de atölyelerimizde yaptığımız gibi bilimsel deneyleri evde de yapabilmenin püf noktalarını paylaştık.

Bilim Atölyesi : Hangi deneyleri yaptık?

DNA nedir

İlk gün : DNA Atölyesi, Renk Avcısı ve Renk Atölyesi

Her iki günde bilim atölyesi çalışmaları sürdü. 9 Eylül Cumartesi günü 50 (toplamda 100) kişi olmak üzere “Kendi DNA’m” atölyesini gerçekleştirdik. Atölyemizde bulunan fuar katılımcıları çocuklar farklı yaş gruplarındaydı, aralarından bazıları DNA’yı biliyor, bazıları bilmiyordu. Öncelikle standımızda bulunan DNA origamisi ile çocuklara, DNA’nın ne olduğu ile ilgili bilgiler verdik. Annelerinden ve babalarından gelen özelliklerinin DNA’larında şifrelendiğini öğrenen çocuklar kendi DNA’larını görebilmek için heyecanla deneylerini gerçekleştirdiler.

DNA molekülü
Mavi sıvının içinde DNA molekülü toplanıyor!

Anne babalarında çocuklarıyla birlikte keyifli şekilde yapabildiği deneyimizin atölyesine bilime ilgi duyan büyük çocuklar da keyifle katılım gösterdi. 🙂 İlk kez kendi DNA’larını görmüş olmanın keyfini yaşayan çocuklar bilim insanı olma yolunda ilk adımlarını atmış oldular. “Kendi DNA’m” atölyemize katılan katılımcılarımız kendi DNA’larını küçük tüplere aktardılar ve bu sayede evlerine götürebilecek hale getirdiler. Bu sayede 72 saat boyunca DNA’larını evlerinde de gözlemleyebilme ve ailelerinin kalan üyeleriyle paylaşabilme şansını buldular. Sizde evde “Kendi DNA’m” deneyini yapabilirsiniz. Mini DNA Kutusu ihtiyacınız olan tüm deney malzemelerini size sağlar. Mini DNA Kutusu‘nu aldığınızda deneyi nasıl yapacağınızı ise bu deney videomuzu izleyerek görebilirsiniz. 

Hemen Şimdi Mini DNA Kutusu Al

Bu sırada diğer masamızda da ekibimizden Emre Yılmaz yaşları minik katılımcılarımızla “Süt Ebrusu”, “Renk Atölyesi” ve “Renk Avcısı” atölyelerini gerçekleştirdi. Minikler bu etkinlikte renkleri öğrenip renkleri birbirleriyle karıştırdıklarında farklı renkler elde edebileceklerini keyifle deneyimleyerek öğrendiler.

bilim atölyesi

“Süt Ebrusu” çalışmasında özgün renkler ve desenler elde eden minikler “Renk Avcısı” ile bitkilerdeki renk pigmentlerini gözlemledirler. 

İkinci Gün: Bilim Atölyesi alanımızı genişlettik

10 Eylül Pazar günü, ikinci gün, STEM & Makers Fest Expo’ya katılım çok daha fazlaydı. Çok daha fazla bilim meraklısı çocuk ve aile atölyelerimizi deneyimlemek istedi. Katılımcı sayılarının fazla olması nedeniyle birinci gün atölyelerinden farklı olarak standımızı tamamen bir atölye alanına dönüştürüp daha fazla çocuk ve aileyle birlikte deneyimleme keyfi sunduk, daha çok öğrendik. standımızda ilk olarak Non-Newton akışkanları deneyi olan “Sıçratmadan Yumruk Atabilir Misin” le hem eğlenen hem de heyecanları artan çocuklarımız, sonrasında “Kendi DNA’m” deneyini ekip üyelerimizden Segah Altuntaş ve Deniz Selin Aksoy ile birlikte gerçekleştirdiler. Bilim AtölyesiBu çok sayıda katılımcı grubu arasında STEM bilincini benimsemiş bir Ortaokul Fen Bilgisi öğretmenimiz de bulunuyordu. Kendi öğrencilerine standart müfredatlarının yanında öğrenme serüvenlerini hem kolaylaştırmak hem de keyiflendirmek amacıyla deneylerimize katılıp birçok soru sorarak bizi onurlandırdı. Ayrıca eğitim kurumlarında uygulanabilir ve okullar için özel tasarlanan Mini Bilim Kutularımız da pek çok öğretmen ve okul yöneticisinin ilgisini çekti ve okullarda uygulamak üzere anlaştık. Fuarda bulunan diğer stant sahibi katılımcılardan da standımıza ve atölyelerimize ilgi büyüktü. Diğer bir çok stanttan katılan katılımcılar da deneyleri gerçekleştirirken büyük keyif aldılar. Tebrikleri, teşekkürleri ve beğenileri bizler için güçlü bir motivasyon kaynağı oldu.

bilimsel aktivite

 

Standımıza gelip etkinliklerimizi ve deneylerimizi gerçekleştirdiğimiz katılımcılarımıza
STEM & Makers Fest Expo’ya özel olarak Bilim Kutusu’nda %15 indirim kuponu ve çeşitli hediyelerimiz oldu.

bilimsel faaliyet

Hacettepe STEM & Makers Fest Expo’nun iki muhteşem, deneylerle dolu gününün ardından atölyelerimizle, bilim insanı olma yolunda adımlarını atan ve belki de bilimle ilk kez tanışan yüzlerce çocuğa ve ailelerine ulaşmış olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl gerçekleştirilen bu muhteşem fuarda seneye de yine bilim dolu deneylerimiz ve atölyelerimizle çocuklar ve aileleriyle tekrardan buluşmayı, bilimi buluşturmayı heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

Etkinliğimizle ilgili daha çok fotoğraf için sizi Facebook sayfamıza bekliyoruz.