Bilim Kutusu Atölyeleri 1: Tohumlu Kağıt Atölyesi

Bilim Kutusu Atölyeleri başlıyor!

Bilim Kutusu her ay farklı konuklar ve konularla bilimsel ve sosyal becerileri destekleyen atölyeler gerçekleştirmeye başlıyor. Atölyelerimizde sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

İlk atölyemiz geri dönüşüm konusunu ele aldığımız “Tohumlu Kağıt Atölyesi”. Pan Biyoteknoloji’nin misafir olduğu bu atölyede amacımız çocukların geri dönüşümü sadece okuyarak öğrenmesinin ötesinde deneyimleyerek yaşamaları. Aşağıdaki kayıt formunu doldurarak etkinliğe kayıt olabilirsiniz.

Etkinlik İsmi : Tohumlu Kağıt Yapımı Atölyesi (Kağıt Geri Dönüşümü)
Etkinlik tarihi : 22 EKİM 2017 (Pazar)
Etkinlik Yeri : TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri

Etkinliğin Konusu: Bilim Kutusu Pan Biyoteknoloji ile birlikte eğitici ve öğretici yepyeni bir etkinlikle karşınızda: Tohumlu Kağıt Yapımı Atölyesi.  Bu etkinliğimizde eski ve kullanılmış kağıtları geri dönüştürüp, tohumlar ekeceğimiz kağıtlar elde edeceğiz. Hem kullanılmış kağıtları değerlendirip hem de doğaya minik bitkiler kazandıracağımız bir atölye etkinliği yapacağız.

Etkinliğimiz saat 13.00’da başlayacaktır. İlk olarak çocukların atölye etkinliğimizi daha verimli gerçekleştirmeleri için Pan Biyoteknoloji’den Özlem GÖNÜLKIRMAZ’ın anlatımıyla ‘Geri Dönüşümün Önemi’ adlı sunumumuz olacaktır. Bu sunumla gerek plastik gerek kimyasal atıklarla dolu dünyamızdaki atıkları nasıl azaltabileceklerinden, oyuncaklarından boya kalemlerine kadar kullandıkları nesnelerin nasıl geri dönüştürüldüğünden bahsedilecek. Atıkların çevrelerine ve canlılara verdikleri zararlardan hangi atığın ne kadar sürede yok olduğuna dair bilgilerini verip çocuklara doğanın dengesini  öğretmeyi hedefliyoruz. Sunumumuzdan sonra ufak bir kahve molamız var. Enerjimizi depoladıktan sonra Tohumlu Kağıt Yapımı Atölyemize başlayacağız. Atölyemiz de  kullanılmış artık kağıtları tekrar kağıt formuna sokup elde ettiğimiz geri dönüşüm kağıtlarına tohumlarımızı ekeceğiz. Atölye etkinliğimiz iki oturumdan oluşacaktır. Etkinliklerimiz bunlarla bitiyor mu? Tabi ki hayır! Çocukların eğlenirken öğreneceği ‘board game’ etkinliğimiz de var. Board Game ile çocukların ekip çalışmasını ve stratejik düşünmeyi eğlenceli bir şekilde deneyimlemelerini hedefliyoruz.

Günün sonunda çocuklarımızı geri dönüştürdükleri kağıtlardan elde ettikleri tohumlu hediye kartları ile evlerine yolluyoruz. Eğlenceli ve bilimsel bir hafta sonu yaşamak isteyen 7-12 yaş grubundaki çocuklarımızı ve siz değerli ailelerini etkinliğimize bekliyoruz.

Program : Etkinliğimiz 13:00 da başlayıp 18:00 da bitecektir.

13.00-13.30 : Çocukların kayıtları ve masalara yerleşimi
13.30-14.15 : ‘Geri Dönüşümün Önemi’ sunumu ve tanıtım
14.15-14.30 : Çay-Kahve molası ve kaynaşma
14.30-15.30 : Tohumlu Kağıt Yapım Atölyesi (1.oturum)
15.30-17.00: ARA- Board Game oynuyoruz! –
17.00-18.00: Tohumlu Kağıt Yapım Atölyesi (2. oturum)

Ücret : 63 TL

Atölye Lideri : MSc. Özlem Gönülkırmaz
Özlem Gönülkırmaz, Pan Biyoteknoloji’nin kurucusu olup, geri dönüşüm sektöründe çalışmalarını sürdürmektedir. Bilim Kutusu için özel tasarladığı atölyelerde geri dönüşümün önemini anlatacak ve uygulamalarla bunu deneyimlememizi sağlayacak.