Bilim Kutusu – DNA

bilim kutusu

Önümüzdeki ay bilim kutusunda DNA konusunu ele alacağız. DNA’nın özellikleri, nerede olduğu, DNA’yı bulan bilim insanlarının serüvenine katılacağız. Bu keşfimizden önce Ece’nin araştırmasına biraz göz atalım ve DNA’yı görmek için kendimizi hazırlayalım! 

DNA ve Ece’nin Hikayesi

bilim kutusu Ece, üniversitede kelebekler üzerine çalışma yapan bir araştırmacı. Son yaptığı araştırmalarda Trabzon’daki ormanlarda daha önce Trabzon’da görülmemiş farklı bir tür kelebek yakaladı.

Ancak bu türün ismini bilmiyordu. Bu türün ismini öğrenmek için bir araştırma metodu düşünürken aklına okulda öğrendiği şu bilgi geldi: 

DNA tüm canlıların hücrelerinde bulunan yaşamın şifresini içeren moleküldür. Bir canlının rengi, boyu, ağırlığı, tüylerinin rengi, kanat yapısı gibi tüm özellikleri DNA’daki bilgi ile belirlenir. Bu moleküler şifrede aynı zamanda hangi tür olduğumuz bilgisi de bulunmaktadır.

Ece’de bu bilgiden yola çıkarak kelebek örneğinin DNA’ sını incelemeye karar verdi. Yani kelebeğin DNA’sını araştırarak hangi tür olduğunu bulmayı hedefledi. Bu çalışma için Ece’ nin yapması gereken bazı deneyler bulunuyor. Bu deneylerden bir tanesi kelebekten elde ettiği DNA molekülündeki şifreyi çözmek ve tür bilgisini ortaya çıkarmaktır.

bilim kutusuAncak bu deneyden önce Ece’nin kelebek örneğindeki DNA moleküllerini, diğer moleküllerden ayırarak elde etmesi gerekiyor. Yani, Ece kelebek örneğinden DNA ayrıştıracak. Ece, DNA’ ya kelebek örneğinde bulunan hücreleri ayırıp, bu hücrelerin içinden molekülü çıkararak ulaşacak.

Bizde bilimsel çalışmalar için kelebeğin DNA’sını ayrıştırdığımız gibi kendi DNA’ mızı da ayrıştırabiliriz. Saç rengi, ten rengi, boy uzunluğu gibi tüm bilgiler DNA’ da moleküllerle şifrelenmiştir. Bunun yanı sıra genetik hastalıklar da yine hücrelerimizde bulunan DNA moleküllerinin elde edilmesi ile araştırılmaktadır.

Temmuz ayında bizde kendi DNA molekülümüzü gözlemleyeceğiz.

– Sizce insanların DNA’sı nerede bulunur?
– DNA nelerden oluşur?
– DNA’yı diğer moleküllerden nasıl ayrıştırırız?
– DNA’ yı ilk kim keşfetti?

 Cevaplar Bilim Kutusu’nda!