Bilim Kutusu Kayseri Bilim Merkezi’nde çocuklarla buluştu!

Bilim şenliği

Bilim Kutusu Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi olan Kayseri Bilim Merkezi’nde çocuklarla buluştu!

Kayseri Bilim Merkezi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Tübitak işbirliğiyle Anadolu Harikalar Diyarı Tema Parkı’nda, geniş alanı ve bilim kapsamlarıyla çocukları bilimle buluşturmayı amaçlayan bir merkez.

İçerisinde Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi ve Matematik gibi bilimsel alanlarda çok sayıda sergi düzeneği ile çocuklara hem keyifli dakikalar hem de deneyler ile iyi bir öğrenme deneyimi yaşatıyor. Kayseri Bilim Şenliği, Kayseri Bilim Merkezi’nin açılışından sonra bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Her yıl gerçekleştirilmesi planlanan şenlik, birbirinden farklı standlardaki etkinlik ve atölyelerle çocuklara bilimsel deneyimler kazandırıyor.

bilim merkezi
TV Kayseri Kendi DNA’m atölyesini görüntüledi.

Şenlik bu yıl 29 – 30 Eylül ve 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Biz de bu yıl Bilim Kutusu ve ekibi olarak Bilim Şenliği’nde 18 farklı etkinlik çadırı arasında kutu içeriklerimiz ve atölye etkinliklerimizle yerimizi aldık.

Şenlik alanında bize ait iki standımızdan birinde Bilim Kutusu, amacı ve içerikleri Segah Altuntaş ve Elçin Ekşi tarafından bilime ilgi duyan çocuklar ve ailelerine tanıtılırken, ikinci standımızda ilk Bilim Kutusu içeriği olan DNA hakkında bilgiler ve çokça ilgi gören “Kendi DNA’m” atölyesi Deniz Selin Aksoy tarafından seanslar halinde gerçekleştirildi.

DNA etkinliği
Kendi DNA’m Atölyemiz’de çocuklarla!

29 Eylül Cuma günü, şenliğin ilk günü, katılımcıların büyük çoğunluğunu okullarıyla birlikte gelen ilkokul ve lise öğrencileri oluşturuyordu. Standımıza uğrayan ve atölyemize katılan ilkokul öğrencilerinin çoğu hücre ve DNA kavramları ile belki de ilk kez orada karşılaştılar. İlk kez duydukları bu kavramı standımızda bulunan DNA origamisi modeli ile tanıttık. DNA’nın anne ve babalarından gelen özelliklerin bu yeni öğrendikleri DNA molekülünde şifrelenmiş olduğunu öğrenen çocuklar büyük bir ilgi ile atölyemize katılarak bu yeni bilgileri deneylerle, Bilim Kutusu’nun amaçladığı gibi hem eğlenip hem de öğrenerek pekiştirmiş oldular. Standımıza hücre ve DNA kavramlarını bilen ilkokul ve lise öğrencileri ise kendi DNA’larını gözlemleme şansı buldukları ‘’ Kendi DNA’m ‘’ etkinliği ile bildiklerini unutulmaz şekilde pekiştirmiş oldular. Standımıza öğrencileri ile birlikte gelen öğretmenlerin de ilgisi büyüktü. Okullara uygun olarak oluşturduğumuz Mini Bilim Kutu’su ile ayrıca ilgilendiler. Atölye deneylerini öğrencileri ile birlikte gerçekleştirip, müfredatlarına paralel ya da standart müfredatlarının yanında öğrenme serüvenlerini hem kolaylaştırmak hem de keyiflendirmek isteyen okul ve öğretmenlere Mini Bilim Kutusu’nu tanıttık ve bazı okullar ile uygulama yapmak üzere anlaştık.

DNA Etkinliği
Kendi DNA’m atölyesini evinde yapmak isteyen aileler Mini DNA kutusu aldı.

Standımızda atölyelerimiz sürerken Kayseri’nin yerel kanalı olan Kayseri TV standımızı ziyaret etti ve kutu içeriklerimizle ilgili bir söyleşiden sonra çocuklarla birlikte yaptığımız atölye deneylerimizi kayda aldılar.

30 Eylül Cumartesi ve 1 Ekim Pazar günü hafta sonu olması nedeniyle Bilim Şenliği’ne katılım oldukça yoğunlaştı. Bilime meraklı çocukların ve ailelerinin daha çok katılım gösterdiği şenliğin bu son iki günü hiç durmaksızın bilim atölyelerimiz ile devam etti. Şenliğin ikinci günü Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik standımızı ziyaret etti ve kutu içeriklerimizle ilgili bilgi aldı. Komşu standlarımızda olan Olay Yeri İnceleme, TÜZDEV, Digibird ve diğer stand ekipleri de standımızı ziyaret edip kendi DNA’larını gözlemleme şansı buldular. Beğenileri ve destekleri tüm ekibimizi motive etti ve bizi onurlandırdı.

kayseri belediye başkanı
Şenliğin ikinci günü Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik standımızı ziyaret etti ve kutu içeriklerimizle ilgili bilgi aldı.

Üç günün sonunda toplamda bilim meraklısı 250 çocukla atölyelerimizi gerçekleştirmiş olduk.

Kayseri Bilim Merkezi’nin düzenlediği Kayseri Bilim Şenliği’nin üç muhteşem, deneylerle dolu gününün ardından atölyelerimizle, bilim insanı olma yolunda adımlarını atan ve belki de bilimle ilk kez tanışan yüzlerce çocuğa ve ailelerine ulaşmış olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl gerçekleştirilen bu muhteşem şenlikte seneye de yine bilim dolu deneylerimiz ve atölyelerimizle çocuklar ve aileleriyle tekrardan buluşmayı, bilimi buluşturmayı heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz. 🙂

DNA nedir?