Bilim Kutusu Level Up ’17 etkinliğindeydi!

Bilim Kutusu

TOBB ETÜ TTO, GARAJ ve Radyo ETÜ işbirliği ile 1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen ”Level Up ’17 ” etkinliğinde Bilim Kutusu olarak bizde DNA atölyesi standımız ile yerimizi aldık.

Level Up ’17 etkinliği; uzman ve girişimci kişilerin deneyimlerini paylaştıkları profesyonel hayat ve girişimcilik hakkında bilgi sağlamaya yardımcı, oldukça faydalı bir etkinlikti. Etkinlik katılımcıları ve TOBB ETÜ öğrencileriyle oturum aralarında, standımızda buluştuk.
Katılımcılara ilk kutumuzun içeriği olan DNA ve DNA ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmış bilim insanları hakkında bilgi verdik, DNA izolasyonu ve kullanım alanları ile ilgili konuştuk. DNA’yı biraz daha yakından tanımış olan katılımcıların Bilim Kutusu setlerimizle, DNA izolasyonunu uygulamalı olarak deneyimlemelerini sağladık.

Bilim kutusuKutu içeriğimizde bulunan materyallerle kendi DNA’larını izole edip gözlemleyebilmenin bu kadar kolay olabilmesiyle hem şaşırtıcı hem öğretici hem de keyifli anları hep birlikte yaşadık.

Bilim Kutusu

Bilim Kutusu, her ay abonelerine o aya özel bilimsel konuları götürüyor. Bu ay ise DNA konusunu işleyen kutumuz yola çıkıyor! DNA kutusu çalışmasında deneyimizin hedefi herkesin kendi DNA molekülünü görebilmesiydi. Bunun için Level Up‘ta standımızı ziyaret eden katılımcılar öncelikle kendi DNA moleküllerini örneklediler.

DNA KutusuDaha sonra ise bu örneklerinden DNA’larını ayrıştırdılar. Ayrıca Robotel’in protez sağladığı bir arkadaşımız da standımızı ziyaret etti. Onu da atölye çalışmalarımıza dahil ettik. Kendi DNA’sını gözlemledikten sonra bir Bilim Kutusu aldı ve evde kendi DNA’sını gözlemleme deneyimini ailesi ile birlikte yaşamaya karar verdi.

DNA etkinliği
RobotEl’den misafirimizle birlikte Bilim Kutusu’yla DNA izolasyonu yaptık!