Bilim Şenliği ‘nde Kültür Koleji’ndeydik!

bilim şenliği
Bilim Şenliği 13 Mayıs’ta İstanbul Kültür Koleji’nde gerçekleşti! Biz de bu şenlikte yerimizi aldık!

İstanbul Kültür Koleji her yıl geleneksel olarak bilim şenliği düzenlemekte. Bu yıl 21.si düzenlenen Bilim Şenliğinde öğrenciler projelerini sunarken aynı zamanda farklı alanlardaki bilimsel etkinlikleri de deneyimleme şansı elde ettiler.

bilim şenliği

Bilim Kutusu ekibi olarak biz de Kültür Kolejinin düzenlediği bu etkinlikte yerimizi aldık. DNA kutusu etkinliğimizi götürdüğümüz şenlikte çeşitli yaş gruplarından pek çok öğrenci ve veliyle birlikte deneyler ve etkinlikler gerçekleştirdik.

bilim şenliği 13 Mayıs’ta aynı zamanda Kültür Koleji Bilim Merkezi’nin açılışına da sahne oldu. İKÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel, İKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihal Sarıer, İKÜ 2008 – 2012 Dönem Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer ve İKEK Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu’nun da yer aldığı açılış töreninden sonra ise bilimsel etkinlikler başladı.

Biyoloji Laboratuvarı alanında Bilim Kutusu çalışmasını gerçekleştirdik. Çalışmamızda herkes önce kendi hücrelerini örnekledi. Daha sonra hücrelerinden DNA molekülünü Bilim Kutusu setleri ile izole ettiler. Katılımcılar bu atölye çalışamasında kendi DNA’larını gözlemleme deneyimini yaşadılar. Bu deneyimde ise bilimsel bir deneyi gerçekleştirmenin heyecanını taşıdılar. Kendi örnek tüplerine gereken maddeleri pipetler ile eklediler ve deney prosedürünü uygulayıp sonucu gözlemlediler.