STEM, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yeteneklerini geliştirmeye yönelik olmasıyla eğitimde önemi hızla artıyor. Pek çok okulun programında yer alıyor. Sadece okullarda değil, ebeveynler de bu konuda çocuklarına destek oluyorlar. İşte bu sebeple çocuklar için alacağınız oyuncakların STEM’e yönelik olması önem kazanmakta. Çocuklar için tercih edeceğiniz hediyelerin STEM konusunda faydalı olması, hediyelerinize artı bir değer katar.

1Peki çocuk için STEM hediyesini nasıl seçmek gerekir?

Çocuklarda yenilikçi ve yaratıcı yeteneklerin artması, kritik düşünmenin desteklenmesi için hediye seçerken nelere dikkat etmek gerek? Bunun için gerekli üç ipucunu sizinle paylaşıyoruz. Bu ipuçları çocuklar için en iyi STEM hediyesini seçmenize yardım edecek.

2STEM ürünü tümevarım ve tümdengelim yaklaşımlarını içeriyor mu?

Çocukların gözlem yapma ve test etme yeteneklerini destekleyerek genel fenomenler için tümevarımsal yaklaşmasını sağlayıp sağlamadığı yada genel teorilerden yola çıkarak çocukların hipotez kurmasını ve bunu deneyle ortaya çıkarmasını destekleyip desteklemediği STEM ürünleri için önemlidir. Bu iki yaklaşım STEM hediyesi için gereklidir.

Kısaca bu STEM ürünü çocukların formüller geliştirmesi, test etmesi, deneyler yapmasını, değişik hipotezler türetmesini sağlamakta mıdır?

3Çocukların problemleri anlamalarını ya da sistemsel düşünmesini sağlıyor mu?

Bir STEM ürünü, çocukların problemleri anlamlandırması ve problemlerin bileşenlerini çözümlemelerini desteklemelidir. Karşılaştıkları durum hakkında sistemsel düşünmesini desteklemelidir.

İlgilendiğiniz STEM ürünü çocuklara, küçük parçaların bir arada çalışarak büyük ve daha karmaşık sistemleri ya da durumları nasıl oluşturduğunu sorgulatıyor mu?

4STEM ürünleri çocukları problem çözmeye yönledirmeli

STEM’in temellerinde problem çözme becerisini pekiştirmek ve yenilikçi çözümlerin ortaya çıkmasını teşvik etmek de bulunuyor. Bu yüzden çocuk için hediye aldığınız STEM oyuncağı çocukların problemlere karşı kendi çözümlerini geliştirmesini teşvik edici olmalıdır.

Bu STEM seti problem çözme becerisine katkıda bulunuyor mu?

Bu tavsiyeler ve ipuçları STEM hediyesi seçmenizi kolaylaştıracaktır. Ancak yine de seçemiyorsanız hediye rehberimize göz atmayı unutmayın. 

En Eğlenceli Karne Hediyesi : 2.si %50 indirimli!