NASA’nın mayıs ayında gönderdiği insansız uzay aracı, InSight, 26 Kasım’da Mars’a iniş aşamasına geçecek. Mars’a iniş sürecinin canlı yayınlanacağı bu misyonu NASA’nın yayınlarında izleyebilirsiniz. Canlı yayın kanallarını burada bulabilirsiniz. 

mars'a iniş
Kaynak: NASA/JPL-Caltech
Peki bu Mars’a iniş için önemli noktaları neler? Beş maddede ele alıyoruz:

1Mars’a iniş zorlu bir görev!

Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Şimdiye kadar Dünya’dan Mars’a gönderilen araçların sadece %40’ı başarılı olabildi. Mars’ın atmosferi Dünya’nın atmosferininin sadece %1 kalınlığında. Bu da uzay araçlarının Mars’a inişi sırasında sürtünmenin çok az olması anlamına geliyor. İlk bakışta bunun iyi olduğu düşünülebilir. Ancak sürtünme kuvveti bir gezegene inen araçların yavaşlaması için önemli bir kuvvet. Mars’ta ise sürtünme az bu yüzden de iniş görevleri daha zorlu.

2Yeni ve doğrulanmış teknoloji

Kaynak: NASA/JPL-Caltech

2008 yılında NASA, Phoenix uzay aracını Mars’ın kuzey kutbuna başarıyla indirdi. InSight aracıda bu uygulanmış teknoloji temel alarak tasarlandı. Bazı tasarım farkları olsa da, InSight aracının Mars’a inişi de Phoenix’le aynı yaklaşıma sahip. InSight taşıyıcıdan ayrıldıktan sonra hava kabuklarını açacak, paraşüt ve ters roketlerle düşüş hızı yavaşlatılacak ve inişte süspansiyonlu bacakları yumuşak bir iniş gerçekleştirecek.

3Mars’taki en büyük “park yeri”ne inecek

Kaynak: NASA/JPL-Caltech

InSight’ın içinde Mars’ın neresinde olursa olsun örnekleme yapabilecek cihazlar bulunuyor. Bu da InSight’ın düz bir bölgeye inmesini yeterli kılıyor. Araştırmacılar, InSight’ı, Mars’taki “Elysium Planitia” bölgesine indirecek.

4InSight toz fırtınası olsa da inebilir

Kaynak: NASA/JPL-Caltech

InSight’ı yapan mühendisler onu, Mars’ta toz fırtınası dahi olsa inebilecek şekilde tasarladılar. Aracın kalkanları toz fırtınasında yaşanabilecek hasara karşı dayanıklı yapıldı. Ayrıca paraşütü’d önceki araçlara göre daha güçlü hale getirildi. İniş günü geldiğinde, NASA, Mars’ın yörüngesine gönderdiği uydudan düzenli hava durumunu takip edebilecek ve böylece iniş daha kontrollü olabilecek.

5InSight, gezegenin içi hakkında bilgi toplayacak

Kaynak: NASA/JPL-Caltech

InSight, Mars’ın derinliklerini ve depremlerini de araştıracak. Böylece Güneş Sistemindeki Dünya ve ay gibi kayalık yapılar hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Mars’ta Dünya’da Güneş sistemi çevresinde benzer süreçlerde oluştu. Ancak daha sonra birbirlerinden farklı yapılara dönüştüler. Neden böyle bir fark oluştuğunu InSight araştıracak. Böylece araştırmacılar, Dünya ve Mars arasındaki farkları ortaya çıkarabilecek. Bu da canlılık bulunan gezegenleri araştırmamızı kolaylaştıracak.

Mars InSight Göreviyle ilgili detaylı bilgi, eğitim kaynakları ve canlı yayın kanalları için buraya bakmayı unutmayın:

NASA’nın keşif aracı MARS InSight iniyor!