Stephen Hawking : 10 Maddede Tanıyalım

stephen hawking uzayda

Stephen Hawking Aramızdan Ayrıldı

Stephen Hawking, 14 Mart 2018’de aramızdan ayrıldı. Ünlü İngiliz fizikçi, evren bilimci, astronom, teorisyen ve yazar Prof. Dr. Stephen William Hawking’in vefatı bilim dünyasını yasa boğdu. 8 Ocak 1942 de Londra’da hayata gözlerini açan Stephen Hawking 14 Mart 2018 de yani bugün hayata gözlerini kapattı. 

Stephen Hawking’i 10 maddede tanıyalım

1Stephen Hawking : Galileo’dan Einstein’e

Padua Üniversitesi’nde Galileo yeni astronomik buluşlarını anlatırken – Ressam : Félix Parra

Hawking hakkında aslında en enteresan bilgilerden biri Galilleo’ nun ölüm yıl dönümünde (8 Ocak 1642) dünyaya gelmiş ve Ünlü Alman fizikçi Albert Einstein ın doğum gününde (14 Mart 1979) dünyaya gözlerini kapatmıştır.

2Hawking fiziği nasıl seçti?

Stephen Hawking’in babası onun tıpla ilgilenmesini istiyordu o ise matematikle ilgileniyordu. Oxford Üniversitesi ‘nde matematik bölümü olmadığı için fizik bölümüne kayıt oldu.

3Ödüllerle başlayan okul hayatı

Stephen Hawking, genç yaşında başladığı kolejde üçüncü yılında doğa bilimlerinde altın onur madalyası ile ödüllendirildi.

4Oxford’dan sonra Cambridge

Daha sonra evren bilim (kozmoloji) üzerinde çalışmak için Cambrige Üversitesine gitti. ALS hastalığının ilk belirtileri de 21 yaşında Cambrige Üniversitesi’ne başladıktan sonra farkedildi.

5ALS’yle mücadele

Doktorlar ona 3-4 yıl ömür biçmesine rağmen, bilimin gücüne inanan Hawking bilim adına çalışmalarına devam etti ve neredeyse tamamen felçli halde makinelere bağlı bir hayat sürdü.

6Big Bang’den Kara Deliklere

Einstein’ın uzay ve zamanı kapsayan ‘Genel Görelilik Kuramı ’nın Big Bang İle başlayıp Kara Deliklerle son bulduğunu öne sürmüştür.

7Kuantum ve Genel Görelilik İlişkisi

Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biri olarak görülmüştür. Çünkü Kuantum Mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı ‘nın birleştirilmesi gerektiğini gösteriyordu.

8Hawking Paradoksu

Kara deliklerin aslında tam olarak kara olmadığını radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve sonunda görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Bu kuram Hawking Paradoksu olarak bilinmektedir.

9Ödüllerle Dolu Bir Hayat

12 onur derecesi almış, 16 kitap yazmış kitapları 40 farklı dile çevrilmiştir.

10Ceviz Kabuğundaki Evren

Son kitabı ‘Ceviz Kabuğundaki Evren’ ile insanların diğer gezegenlerde kolonileşmesi gerektiğini söyleyerek, karmaşık olan bu fikri herkesin anlayacağı dilde sunmuştur.

Stephen Hawking, Albert Einstein dan sonra en büyük teorik fizikçi olarak anılmış, birçok ödül almış bilim dünyasına değerli katkılarda bulunmuştur. Sadece bilim dünyasıyla sınırlı kalmayan Hawking, yazdığı kitaplarla geniş kitlelere ulaşmıştır. Böylece pek çok insana, evrenin sınırlarının dışında düşünmesi için ilham kaynağı olmuştur. 

Bilim dünyasının bu acı kaybını saygı ve sevgi ile yad ediyoruz. Asla unutulmayacak bir dehayı bugün aramızdan uğurladık.

Stephen Hawking’in Yazdığı Kitaplar

Engelli Kişiler İçin Bilgisayar Kaynakları

Zamanın Kısa Tarihi

Evrene Açılan Gizli Anahtarlar

George’un Kozmik Hazine Avı

George ve Büyük Patlama

George ve Kırılmayan Şifre

George ve Mavi Ay

George’un Evrene Gizli Anahtarı

Kara Delikler: Reith Dersleri

Benim Kısa Tarihim

Büyük Tasarım

Zamanın Daha Kısa Tarihi

Ceviz Kabuğunda Evren

Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Zamanın ve Uzayın Doğası

Her Şeyin Teorisi

Zamanın Resimli Kısa Tarihi

Devlerin Omuzlarında

Uzay-Zamanın Büyük Ölçekli Yapısı

Tanrı Tam Sayıları Yarattı

Gözlemlenen Evren